Více o diskriminaci seniorů v České republice na www.duchodci.webz.cz

Hospodářské noviny, titulní strana, Praha, pátek až neděle 20. - 22. 7. 2007, číslo 139. http://hn.ihned.cz/c1-21654410-kadernik-porazil-hrad-ve-sporu-o-informace

Kadeřník porazil Hrad ve sporu o informace

Holič Jiří Krejza z Roudnice nad Labem včera donutil prezidentskou kancelář, aby přestala být skoupá na informace, které má podle zákona poskytovat. Nejvyšší správní soud v jeho sporu nepřímo rozhodl, že si Hrad nesmí vybírat, na které žádosti odpoví. A to platí i pro případ, že jsou - jako byla ta Krejzova - tak trochu zvláštní.

Je to přitom už druhý úspěšný "zářez" spolumajitele rodinného kadeřnictví. Před rokem vyhrál průlomovou při o to, jestli domovy důchodců smějí od seniorů vybírat desetitisícové "dary" na provoz - jako podmínku pro přijetí do domova.

A právě této kauzy se týká i Krejzův spor s kanceláří prezidenta, na jehož konci je verdikt soudu: Hrad je instituce placená z veřejných peněz, a tudíž musí podle zákona poskytovat informace. "Neměl jsem nejmenších pochyb, že bych neuspěl," vysvětloval včera holič.

Krejza se obrátil na prezidenta, když zjistil, že radnice v Roudnici chce za přijetí jeho babičky do domova důchodců 55 tisíc. Hradní kancelář ho vzápětí ujistila, že vše předá ministerstvu práce a sociálních věcí. A po urgencích dodala, že už se případem nebude zabývat, protože ministerstvo Krejzovi poslalo vyjádření.

Jenže nic takového údajně Krejzovi nepřišlo. A podnikatel trval na tom, aby mu prezidentovi úředníci vysvětlili, kde se stala chyba. Krejza je totiž dodnes přesvědčen, že mu informace zatajili schválně - prý šlo o spiknutí.

Zároveň vyšlo najevo, jak Hrad k poskytování informací přistupuje. Zatímco dříve odpovídal na stovky podání ročně, od roku 2005 si začal vybírat - a rázem jich podle úředníků vyhovovalo zákonu jen devět.

Úředníci to Krejzovi vysvětlili tak, že bylo čím dál víc nesmyslných žádostí, a tudíž museli zavést tvrdší pravidla. "Zejména zkušenosti se zneužíváním zákona, podobně jako postupujete vy, však ukázaly nutnost přísnějšího posuzování došlých podání," vzkázali.

Že to na druhou stranu Hrad opravdu neměl s Krejzou jednoduché, naznačuje korespondence, která "visí" na webu. Kadeřník v ní obviňuje Václava Klause i ministerstvo práce, že úmyslně podvádějí.

Leccos už s Krejzou zažili i roudničtí zastupitelé. Například když na něj zavolali městskou policii, protože se nenechal odbýt a chtěl, aby město jednalo o sporných darech za přijetí do domova.

Krejza nakonec kancelář zažaloval a napoprvé prohrál - soudci Městského soudu v Praze se usnesli, že se na Hrad zákon o poskytování informací netýká. Až včera verdikt opravil Nejvyšší správní soud. Podle něj je prezidentská kancelář úřad jako každý jiný, a proto Krejzovi musí odpovědět.

A bude zajímavé sledovat, jak to udělá. Prezidentův mluvčí Petr Hájek totiž včera prohlásil, že Hrad trvá na svém. "Zákon o svobodném přístupu k informacím nám nikdy potíže nedělal. Dotyčný pán samozřejmě informaci dostal," reagoval Hájek.

Právníci, kteří se informacemi zabývají, jsou ale spokojeni. "Mám pořád pocit, že úřady u nás pořád neberou zákon vážně, dokud se nedostanou před soud," řekl Vítězslav Dohnal z Ekologického právního servisu. I když zákon platí už osm let, zásadních sporů neubývá. V lednu například Ústavní soud potvrdil, že informace musejí poskytovat i firmy, které vlastní stát, kraje a obce.

Autor/ři: Vojtěch Blažek